A Krone, a Siloking és a smaXtec egy közös projektben mutatja be, hogyan lehet innovatív technológiák segítségével a CO2-lábnyom figyelembe vétele mellett optimalizálni a tejtermelést.
Gyakorlat teszi a mestert. Ehhez a mottóhoz híven a Krone, a Siloking és a smaXtec vállalat 2024 áprilisában a „Legjobb gyakorlat projekt” elnevezéssel elkezdtek egy közös kísérletet a Jünck tehenészetben, a vesztfáliai Velenben, (www.hof-jünck.de). A cél az volt, hogy a teljes tejtermelési láncot optimalizálják a hatékonyság és a CO2-kibocsátás szempontjából a még lábon álló fűszálaktól kezdve a tehenekben történő hasznosulásig. Ebben a tekintetben a kísérletben részt vevő partnerek kapcsolódási pontjain –a fűszilázs optimális betakarítása (Krone), a takarmány precíz keverése és elosztása (Siloking), valamint a takarmányfelhasználás optimalizálása szenzortechnológiával (smaXtec) - számos pozitív hatás mutatkozott.
Fotó: KSS-projekt_01 Takarmánykiosztás a tejelő istállóban önjáró takarmánykeverő kocsival
A hatékony technikával előállított legjobb takarmány
A Krone hatékony betakarítási technológiájának köszönhetően, amely a munkaszélesség tekintetében optimálisan összehangolható a táblák méreteivel, kevés idő- és üzemanyag ráfordítással sikerült mintegy 30 hektárnyi területen, köztes növényként vetett fűfélékből nagyon jó minőségű alaptakarmányt betakarítani. A „jó szakmai gyakorlat” szerint végzett munkák során dokumentálták a gépbeállításokat, a szárítási folyamatokat, a hozamokat, a takarmány összetételét, valamint az üzemanyag-fogyasztást és az ebből eredő CO2-kibocsátást. A fű betakarítását két napon belül elvégezték, 32-35 % tervezett szárazanyag-tartalom és 8-12 mm közötti darabolási hossz mellett. A 723 t összhozam és 1574 l gázolaj fogyasztás mellett a CO2-kibocsátás mindössze 5,77 kg/t takarmánynak felelt meg. Ez az alacsonynak minősíthető CO2-kibocsátás a következőképpen oszlik meg a teljes betakarítási láncban: kaszálás 20%, rendterítés 6%, rendképzés 8%, szecskázás 32%, elszállítási logisztika 25%, tömörítő jármű 9%.
Tökéletes keverés és kiosztás
A 8 hetes silózási folyamat után végzett takarmányelemzések igazolták, hogy a fűszilázs rendkívül magas takarmányértékkel rendelkezik. Az összes tejtermelési értékük (kg tej/t takarmány) bő 4 %-kal haladta meg a 2024-ben az első kaszálásból származó országosan vizsgált fűszilázsok értékét. A 30 óra elteltével vizsgált rostemészthetőség (NDFd30) is jóval átlag feletti, 67% körüli érték (+11%) volt. Az elemzési eredmények alapján az alaptakarmányt további komponensekkel szükséglet- és teljesítményalapú teljes vegyes takarmányadaggá optimalizálták. Ez a „Siloking Feeding Management” takarmányozási programon keresztül közvetlenül a gépbe került és körülbelül 250 tehenet takarmányoztak vele. A Siloking önjáró, 19 m3-es takarmánykeverő kocsija alacsony, 2,4 %-nál kisebb töltési eltéréssel lenyűgöző munkát végzett. Ezenkívül a smaXtec pH-Bolus segítségével mért adatok a teljes takarmányozási időszakban magas szintű keverési pontosságot mutattak. Az állatok pH-amplitúdója korai laktációban folyamatosan mindössze 0,7 volt, így az optimális tartományba esett. Az 1,05 l/t TMR (teljes értékű takarmánykeverék) átlagos üzemanyag-fogyasztással a gép nemcsak rendkívül gazdaságosnak, hanem a csökkentett CO2-kibocsátásnak köszönhetően rendkívül környezetbarátnak is bizonyult.
Fotó: KSS-projekt_02 A Bolus-szenzor (kis kép) által rögzített adatok ellenőrzése okostelefonon keresztül a smaXtec alkalmazással
Optimális takarmányozás a döntő szenzoradatoknak köszönhetően
Az smaXtec egyedülálló Bolus-technológiájával pontosan nyomon követhető volt a takarmány hatása az állatok emésztésére és egészségére. A tehenek recés gyomrába helyezett szenzorok olyan fontos paramétereket rögzítettek, mint a belső testhőmérséklet, kérődzés, pH-értékek és fermentációs jellemzők. Ezen alapvető bepillantást nyújtó értékek alapján ellenőrizhető a takarmányozás hatékonysága, és célzott módosítások hajthatók végre. Ez a zárt körfolyamat biztosítja, hogy minden visszacsatolás közvetlenül bekerül a következő optimalizálási lépésbe, ami biztosítja a takarmányozási stratégia folyamatos javulását. Különös figyelmet kapott a bendő pH-értékének monitorozására, mivel az jelentősen befolyásolja a fermentációs körülményeket, így központi szerepet játszik a metánképződésben. A Jünck gazdaságban a fűszilázs optimalizálása és az NDF (vázanyagok, növényi szénhidrátok) emészthetőségének javítása ígéretes eredményeket hozott, mivel az átlagos pH-értéket a teljesítmény fázisában 6,4-6,5 értékről állandó 6,1 szintre lehetett csökkenteni. Ez lehetővé tette a tehenészet magas termelési szintjének akár 9 százalékkal történő növelését is a teljes takarmányozási fázisban, változatlan tejminőség (3,95 % zsír, 3,45 % fehérje) mellett.
Sikeres úttörő munka
A Jünck farmon végzett „Legjobb gyakorlat projekt” szemléletesen bemutatja, hogy a jó minőségű fűszilázs hogyan javítja a fermentációt és a kérődzést, ezáltal növeli a takarmányozás hatékonyságát és jelentősen csökkenti az egy liter tejre eső CO₂-kibocsátását. Jó példa arra, hogy az innovatív technológiák hogyan egyengetik az utat a fenntarthatóbb, hatékonyabb és jövedelmezőbb tejtermelés felé. Kulcsfontosságú, hogy a teljes termelési láncot – a betakarítástól a takarmányozáson át az emésztésig – adatokra alapozva vizsgálják. Ez a gyakorlatban jól használható eszközöket biztosít a gazdálkodóknak, amelyek segítségével csökkenthetik a tej kilogrammonkénti CO2-kibocsátását, amit egyes tejüzemek már jelenleg is bónuszokkal jutalmaznak.
Pozitív visszajelzés a gyakorlatból
A vesztfáliai Velenben a tejtermelő gazda véleménye ennek megfelelően pozitív: „Nagyon lelkes vagyok! Soha nem gondoltam volna, hogy az ilyen rövid darabolási hossz és a pontos megfigyelés ilyen lenyűgöző eredményeket hozhat. A fűszilázs aromás, a legjobb minőségű – és a tehenek imádják!” – magyarázza Michael Jünck. „A kísérlet eredményei arra ösztönöztek, hogy a teljes betakarítási láncomat, a silózási folyamatot és a takarmányozást következetesen a gazdaságom szempontjából optimális értékekhez igazítsam. Az eredmény: észrevehető javulás a termelési mutatóinkban.”